မာတိကာသို့ ခုန်သွားရန်

먹다

ဝစ်ရှင်နရီ မှ

ကိုရီးယား[ပြင်ဆင်ရန်]

ဗျုပ္ပတ်[ပြင်ဆင်ရန်]

ပထမအကြိမ် အတည်ပြုခဲ့သည်-Worin cheongangjigok (月印千江之曲 / 월인천강지곡), 1449၊ အဖြစ်- အလယ် ကိုရီးယား 먹다〮 (ယေးလ်: mèk-tá).

အသံထွက်[ပြင်ဆင်ရန်]

ရောမအက္ခရာဖလှယ်ခြင်းများ
RR အက္ခရာဖလှယ်ခြင်း?meokda
RR အက္ခရာဖလှယ်ခြင်း(translit.)?meogda
မခယွန်း-ရေရှာဝါ အက္ခရာဖလှယ်ခြင်း?mŏkta
ယေးလ် အက္ခရာဖလှယ်ခြင်း?mekta

ကြိယာ[ပြင်ဆင်ရန်]

ကိုရီးယား ကြိယာအစု
Base 먹다 (meokda)
Causative먹이다 (meogida)
Passive먹히다 (meokhida)

먹다 (meokda) (infinitive 먹어, sequential 먹으니)

  1. စားသည်သုံးဆောင်သည်
    먹다
    bab-eul meokda
    ထမင်းကို စားသည်
    아침 먹었니?
    Achim-eun meogeonni?
    မနက်စာ စားခဲ့လား?
    먹다
    sur-eul meokda
    ဝိုင်ကို သုံးဆောင်သည်

အခြားကြည့်ရန်[ပြင်ဆင်ရန်]